Tekstilklude erstatter engangspapir

Kontaktperson Hvilket initiativ er der tale om?

Klude af aflagt arbejdstøj og genbrugstekstil erstatter papir til håndtørring på personaletoiletter

Case fra

Moesgaard

Hvilket område ligger initiativet inden for?

Rengøring og drift

Hvem var involveret?

Rengøringspersonale, drift, bæredygtighedskoordinator og ekstern leverandør af løsninger, Textilia

Hvad og hvordan Moesgaard gjorde

I forbindelse med Moesgaards lancering af museets nye visuelle identitet i januar 2025, havde museet en masse arbejdstøj, som skulle udskiftes. Med et ønske om at afsætte tekstilerne på en måde, hvor de ville blive genbrugt, og i en kontekst der kunne dokumenteres, gik museet på jagt efter gode løsninger.

Museet kontaktede Textilia, som er leverandør af tekstilklude, de såkaldte håndstykker, og vaskeløsninger. Som en del af Textilias eksisterende cirkularitetsordning, hvor kasserede tekstiler bruges til håndstykker, blev der lavet en aftale om at Textilia skulle afhentede det aflagte arbejdstøj og lave det om til håndstykker, der kan erstatte engangsservietter til håndtørring på toiletterne. Efterfølgende er engangsservietter af papir på alle personaletoiletter blevet erstattet af de nye genanvendelige tekstilklude, som består af aflagt arbejdstøj og andre genbrugstekstiler.

Friske håndstykkerne leveres hver anden onsdag, og brugte afhentes fra museet ugen efter levering.

Fotos: Moesgaard

Fordele ved initiativet

Ved at erstatte engangspapir med genanvendelige håndstykker af genbrugstekstil, udfases et engangsprodukt fra museets drift. Fordi håndstykkerne netop består af genanvendt tekstil, reducerer tiltaget materialestrømmen til museet og mængden af affald, der generes.

Hvert håndstykke anslås at kunne genbruges op til 300 gange – og en enkelt klud erstatter de 2-3 stykker papir, der ellers bruges pr. håndtørring.

Ud fra antagelsen om at der ved en normal håndtørring benyttes 2-3 stykker papir, sparer tiltaget 30% co2e hvis der i stedet bruges 1-2 af de genanvendelige håndstykker– også når transport og vask medregnes.

Tiltaget er en konkret måde at arbejde med bæredygtighed på, og den direkte genanvendelse kan være med til at vise ansatte, at der arbejdes aktivt med bæredygtighed på museet.

Rengøringsafdelingen slipper desuden for jævnligt at skulle indkøbe engangspapir – og det tekstile alternativ er endda konkurrencedygtigt på prisen.

Vigtige erfaringer ifm. realiseringen

På Moesgaard skulle der opbygges en ny, lille infrastruktur omkring kludene, så brugen kan fungere. Rengøringsafdelingen har fx skullet finde ny lagerplads, da tekstilkludene fylder mere end engangspapir. Til gengæld støver det mindre.

I samarbejde med leverandøren har museet desuden installeret nye klud-dispensere, som nemt kan fyldes op med rene klude og som brugeren let kan tage klude fra.

Det har været nødvendigt at specificere, at de spande der før blev brugt til skrald, nu kun må bruges til klude. Hvis kludene bliver blandet med skrald, vil det kræve sortering inden vask af kludene.

Udover de miljømæssige fordele, støver tekstilkludene mindre end engangspapiret, og eliminerer det affald, der ofte ender på toiletgulvet, fx små papirstumper.

Tiltaget blev offentliggjort på personalets intranet, for at sikre, at alle forstod de nye praksisser og årsagen til forandringen.

Hvad overraskede?

Der har stort set ikke været problemer med at iværksætte tiltaget. Personalet har taget godt imod det, og Textilia har været en hjælpsom leverandør af klude og vask.

Kontakt

Bæredygtighedskoordinator, Laura V. Kruse, lvk@moesgaardmuseum.dk

For viden om implementering, kontakt rengøringsleder, Monica Holst: mh@moesgaardmuseum.dk

Publiceret: