Tema: Præsentation af nye udstillinger og formidlingsprojekter
Går du og dit museum med planer om en ny udstilling eller nye formidlingstiltag? Så skal du se med her.
Planlægningsgruppen for Udstilling & Formidling søger oplægsholdere til sessionen ’Nye og kommende udstillinger og formidlingsprojekter’.
Oplægget skal præsentere udstillingen eller formidlingsprojektet og ikke mindst de greb, der er valgt og brugt. Fortælle om de overvejelser, der ligger bag. Udfordringer undervejs. Og så er det vigtigt, at udstillingen eller formidlingen har en vis nyhedsværdi. Så derfor må du gerne inkorporere tanker og ideer som ikke er lykkedes og derfor er valgt fra i processen. Hvad lykkedes og hvad lykkedes ikke.
Oplægget må max vare 20 minutter og følges op af spørgsmål fra salen.
Du kan indmelde oplæg fra 1. maj til 3. juni. Hvis dit oplæg bliver udvalgt og kommer med i programmet, får du direkte besked.