Tema: Når planen går i vasken – erfaringer fra fejlslagne projekter og initiativer
Vi kender det alle: De projekter, vi var nødt til at droppe undervejs. De formidlingsgreb, som publikum ikke forstod. De udstillinger, som ikke trak så mange besøgende, som vi havde håbet. De samarbejder, der kuldsejlede. Eller de digitale løsninger, der virkede bedre i idéfasen end i virkeligheden.
I museumsverdenen taler vi ofte om vores succeser – men alt for lidt om det, der gik galt. Derfor dedikerer Nyere Tids Netværket i februar 2026 en hel dag til at tale åbent om fejlslagne projekter og initiativer. Målet er at give plads til refleksion, ærlighed og nuancer. For hvordan bliver vi som fagfæller bedre til at lære af det, der ikke lykkes? Hvordan kan vi vende vores udfordringer – både de små og de strukturelle – til læring og faglig udvikling?
Open Call: Har du lyst til at dele dine erfaringer, så send en kort beskrivelse af din case eller dit oplæg (maks. 150 ord) til Emma Barnhøj Jeppesen på ebj1@furesoe.dk senest den 31/10-25.
Sæt kryds i kalenderen allerede nu.
Tilmelding åbner i oktober.

